Famózní krosový běžec a zřejmě nejlepší skialpinista současnosti, který ve dvaceti letech překonal desítky rekordů na nejnáročnějších tratích, představuje čtenářům největší sportovní výzvy, ve kterých byl nucen sáhnout si na dno sil, aby objevil svoje meze a poznal sám sebe. Kromě strhujícího líčení velkých závodů a sportovních výzev se představuje jako vyzrálá osobnost s mimořádným citem pro vnímání okolního světa. Kilian Jornet se v disciplíně, v níž se vrcholu dosahuje obvykle až po třicítce, stal se legendou už ve dvaceti letech. Běhej nebo zemři je příběh strhující vášně a závislosti na běhu, výškách, radosti z pohybu a touze překonávat mimořádné výzvy.

Co to znamená vyhrát? Co způsobuje, že když proběhnu cílovou čárou, naskočí mi husí kůže, mám pocit, že se mé nohy vznáší a nemůžu se ubránit pláči, chci křičet ze všech sil, rozběhnout se a zároveň se svalit na zem? Opravdové vítězství netkví v tom, že člověk protrhne cílovou pásku, nebo v tom, že uvidí své jméno na prvním místě klasifikační listiny, ani v tom, že bude stát na nejvyšším stupni vítězů, Nic z toho nemůže způsobit, že se ti nohy rozklepou strachy a vzrušením. Nebo možná ano, ale jen ti to připomene, cos kvůli tomu prožil. Opravdové vítězství je to, které je skryto v nitru každého z nás. Je to vítězství, o kterém pochybujeme, i přes veškerou přípravu a vůli, které jsme mu obětovali, a ono to nakonec přijde…

JORNET, Kilian. Běžet, nebo zemřít. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2014, 188 s. ISBN 978-80-204-3206-3.

Born to run

Zrozeni k běhu – Born to Run je kniha plná fantastických postav, ohromujících sportovních výkonů, nadčasové vědy, a především inspirace. Epickým příběhem odpovídá na jednoduchou otázku: Jak to, že mě při běhání bolí nohy? Při hledání odpovědi se Christopher McDougall vydal za kmenem nejlepších dálkových běžců na světě a získal jejich tajemství. Zároveň nám dokazuje, že všechno, co jsme dosud o běhání věděli nebo si mysleli, že víme, je špatně. Strážci ztraceného umění jsou indiáni kmene Tarahumarů z oblasti mexických Cooper Cayons – Měděných kaňonů. Žijí v jednom z nejdivočejších krajů Severní Ameriky a dlouhá staletí používají technik, které jim dovolují běhat bez odpočinku stovky mil a honit cokoli, jelenem počínaje a olympijským maratoncem konče, přičemž si ještě dokážou každou uběhnutou míli pěkně vychutnat. jejich takřka nadlidskému nadání se vyrovná snad jen jejich neochvějné zdraví a duševní vyrovnanost, díky nimž jsou Tarahumarové imunní vůči nemocem a svárům doprovázejícím moderní civilizaci. S pomocí Caballa Blanca – Bílého koně, tajemného samotáře žijícího s kmenem, autor dokázal nejenom odkrýt tajemství Tarahumarů, ale také v sobě nalézt ultrasportovce během tréninku na svou životní výzvu: padesátimílový závod srdcem kraje Tarahumarů, v němž proti sobě stáli příslušníci indiánského kmene a nezvyklá skupinka Američanů zahrnující kromě jiných také ultramaratonce, krásnou mladou surfařku a bosého podivína…

MCDOUGALL, Christopher. Born to run: Zrozeni k běhu : zapomenutý národ a tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2011, 276 s. ISBN 978-80-204-2433-4.

Běhání je nádherné, ale přesto se mnoho sportovců na všech výkonnostních úrovních pravidelně potýká se zraněním kolen, pat, šlach, prstů…Danny Dreyer nabízí vědomou metodu běhání, která staví na uvolnění a soustředění, na správném postoji a jednoduchých technikách procvičování. S pomocí této knihy, která změnila svět běhání jako málokterá jiná, se mohou naučit lépe běhat nejenom hobíci, ale i výkonnostní běžci či triatlonisté všech věkových kategorií. ChiRunning zlepší váš běžecký styl i metodiku tréninku v deseti jednoduchých lekcích. Z namáhavého a usilovného honění se za kilometry se pomocí této knihy stane z běhání meditační cvičení.

DREYER, Danny a Katherine DREYER. ChiRunning: revoluční přístup k běhání bez námahy a zranění. Praha: Mladá fronta, 2013, 273 s. ISBN 978-80-204-2691-8.

 

 

 

 

Hledani ultraRich Roll v Hledání ultra popisuje svůj neuvěřitelný, přesto pravdivý příběh, jak ve středním věku dosáhl úžasné proměny. Jednoho večera v říjnu 2006, těsně před svými čtyřicátinami, dostal Rich možnost nahlédnout do své nepřívětivé budoucnosti. V té době měl skoro dvacet kilo nadváhy a nedokázal bez zastavení vyjít ani do schodů. Náhle si jasně uvědomil, k čemu ho vede jeho sedavý životní styl. Když se většině z nás naskytne takovýto okamžik prozření, raději na něj rychle zapomeneme. Rich se však rozhodl pro naprostou změnu. Vrhl se na nový způsob stravování, v němž nezdravá jídla nahradil potravinami rostlinného původ, a přísahal si, že bude každý den cvičit. Během pouhých několika měsíců se změnil z netrénovaného čtyřicátníka ve vytrvalostní stroj. Devadesát dní po začátku této proměny vyrazil na pohodový ranní běh, ale nakonec zjistil, že uběhl skoro celý maraton. Poznal, že je načase přehodnotit své cíle. V Hledání ultra popisuje svou pouť na startovní čáru elitního závodu Ultraman, v němž se hrstkja nejvýznamnějších vytrvalců snaží překonat útrapy celkem 320 mil plavání, jízdy na kole a běhu. Po této zkoušce přijal ještě větší výzvu: EPIC 5 – pět ironmanských triatlonů, každý na jednom z ostrovů Havaje, to všechno za necelý týden…

ROLL, Rich. Hledání ultra: jak jsem zavrhl střední věk, stal se jedním z nejzdatnějších lidí na světě a objevil sám sebe. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2013, 252 s., [8] s. obr. příl. ISBN 978-80-204-2990-2

V knize JezJez a behej a běhej Scott Jurek coby vrcholový sportovec a vegan otevřeně píše o svém životě a kariéře a inspiruje tak běžce všech úrovní. Scottovo vyprávění začíná dětstvím na Středozápadě, kdy lovil, rybařil a vařil pro svou rodinu. Pokračuje přes první běžecké krůčky (kdy běh nesnášel) k postupnému přechodu k ultramaratonům a veganství, a konečně vrcholí ohromujícími závody, kde lámal rekordy. Jeho příběh ukazuje sílu železné vůle a staví na hlavu všechny stereotypy o tom, co by sportovci měli jíst, aby dosáhli optimálního výkonu. Kniha Jez a běhej, překypující neuvěřitelnými příběhy o vytrvalosti a soutěžení v krajních situacích, fascinujícími běžeckými poznatky a použitelnými, praktickými radami – včetně autorových oblíbených receptů z rostlinných zdrojů – dokáže motivovat každého, aby se vydal na trať, ať už to znamená poprvé vyběhnout nebo zkoumat hranice svých možností…

JUREK, Scott a Steve FRIEDMAN. Jez a běhej: moje nečekaná cesta k úspěchu na ultramaratonu. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2013, 248 s., [16] s. obr. příl. ISBN 978-80-204-2871-4.

 

 

Průvodce zdravím pro každého, koho už nebaví neustále se měnící informace o negativech či pozitivech vajíček, margarínu, červeného masa nebo vegetariánské stravy.
Dva mladí britští vědci odhalují pravdu o potřebách zdravého lidského těla, kterou se nám snaží farmaceutický průmysl za pomoci médií zatajit. Kniha si klade za cíl vyvrátit řadu lží, mýtů a omylů týkajících se péče o zdraví a předložit čtenářům vědecky podložené údaje o tom, jaká je skutečná pravda. Dozvíme se tak mnoho užitečných informací o falešné slávě antioxidantů, o prospěšnosti selenu, o zbytečnosti valné většiny potravinových doplňků, o významu slunce a vitamínu D a mnoha dalších tématech zdravé výživy. Celý text je velmi poutavý. Nabízí jak hojné citace vědeckých výzkumů s pečlivým poznámkovým aparátem, tak i přehledná shrnutí vhodná pro laického čtenáře.
Publikace poslouží jako kompletní příručka péče o zdraví ve 21. století. Předkládá pravdivou zprávu o vědeckém poznání v oblasti zdravé výživy, ale nabízí také podrobný přehled potravin, výživových doplňků a změn životního stylu, jež jsou nezbytné pro dosažení a udržení celkového zdraví.

MATTEN, Glen a Aidan GOGGINS. Lži o zdraví: [jak dosáhnout výjimečného zdraví]. 1. vyd. V Brně: Jota, 2013, 329 s. ISBN 978-80-7462-315-8.

 

Autor se v 250 kapitolách věnuje problémům, které zaujmou každého běžce. O šířce záběru napovídají názvy některých kapitol: Vezměte si příklad z Keňanů. Nechte přístroje na svém místě. Milujte dlouhý běh. Někdo je vždy rychlejší.Když jeden běh denně nestačí. Vyběhněte do kopců. Buďte rychlejší bez rychlého běhu. Led pomáhá, ohřívání může být peklo. Naboso v parku. Největší nepřítel běžců. Pít či nepít? Láska, nenávist a běžecký pás. Po posledním osobním rekordu. Děti jsou v pohodě. Proč byste neběhali na dovolené? O recenzích na obuv. Když vaše životní láska nemá ráda běhání. Důležitá poznámka o ranní kávě. Největší běžecký vynález všech dob.

DOUGLAS, Scott. Malá červená kniha o běhání. 1. vyd. Slovensko: Premedia, 2013, 199 s. ISBN 9788089594535.

 

 

 

Ultramaraton neposkytuje mnoho prostoru pro chyby. Nemusíte se učit vlastními omyly – jděte na to od lesa a trénujte s knihou Hala Koernera Ultra a dál. Jeden z nejzkušenějších a nejuznávanějších ultramaratonců současnosti představuje komplexní příručku o bězích na tratích od 50 km po 100 mil a dál. Hal Koerner patří k nejlepším americkým ultraběžcům. Ve svém prakticky zaměřeném a mimořádně čtivém průvodci se dělí o těžce nabyté zkušenosti, prověřené postupy a zasvěcené tipy, které vám pomohou při tréninku na ultramaraton. Koerner vás poučí o všech nezbytných aspektech přípravy na zvolený závod, jako jsou například nejlepší vybavení pro ultraběhy, zásady stravovacího a pitného režimu, technika trailového běhu, závodní strategie, tipy pro podpůrný tým a vodiče, mentální strategie, které vás dovedou do cíle…V knize najdete podrobné tréninkové plány pro přípravu na závody o délce 50 km, 50 mil až 100 km a 100 mil. S Ultra a dál můžete směle vystartovat a pustit se do největšího dobrodružství svého života!

KOERNER, Hal. Ultra a dál. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2015, 200 s. ISBN 978-80-204-3604-7

Brendan Brazier revolučním způsobem změnil veganské stravování. Zdravá strava s dostatečným příjmem bílkovin a dalších živin se po přečtení knihy Vegan v kondici stane pro vás samozřejmostí. Kniha přináší 100 vynikajících receprů bez sóji a lepku, jejich příprava v kuchyni zabere jen pár minut. Najdete v ní recepty na polévky, saláty, hlavní jídla, ale také na energetické tyčinky, lahodné dezerty a gely. Samozřejmostí je i dvanáctitýdenní stravovací plán. Vegan v kondici vám změní život!

BRAZIER, Brendan. Vegan v kondici: průvodce rostlinnou výživou pro optimální výkony ve sportu i v životě. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2014, 325 s. ISBN 978-80-204-3400-5.

 

 

 

 

 

Ve své knize Život bez pšenice autor odhaluje pravdu o moderní pšenici a rozebírá její historickou roli v lidském jídelníčku. Už to není ta vydatná základní potravina, kterou naši předci pěstovali pro svůj chléb vezdejší; dnešní pšenice byla geneticky změněna tak, aby výrobcům potravin přinesla největší výnosy za cenu nejnižších nákladů. Dosud neškodná obilnina se tak proměnila v nutričně ochuzenou, ale jinak všudypřítomnou ingredienci, která zvedá krevní cukr ještě drastičtěji než běžný stolní cukr a vyvolává závislost, kdy se jako na tobogánu střídají cykly hladu, přejídání a únavy. Doktor Davis si posvítil na tloustnutí a hromadění tuku ve všech tělesných partiích a také na celou řadu dalších nepříznivých účinků pšenice na lidské zdraví: od cukrovky přes srdeční choroby až po imunologické a neurologické poruchy, jako je celiakie, revmatická artritida a demence. A konečně předkládá přesvědčivé argumenty pro úplné odstranění pšeničných výrobků z našeho jídelníčku, spolu s doporučeními, jak si tento přechod usnadnit a nesklouznout zase zpátky k dřívějším návykům.

DAVIS, William. Život bez pšenice: praktický a provokativní návod, jak zhubnout a uzdravit se. 1. vyd. Brno: Jota, 2013, 335 s. Populárně naučná. ISBN 978-80-7462-309-7.