12. Focaccia

posted in: Projekt 52 | 0

Focaccia je italský druh chleba, z dálky s půl litrem vína v sobě, podobný pizze. Lze jej udělat jen s olivovým olejem a trochou soli, lze jej ale také vytunit česnekem, sušenými rajčaty, olivami a dalšími středomořskými laskominami. A co se týká provedení, je skoro tak jednoduchý jako uvařit čaj.

Aby mi nezbylo ze sáčku drobet mouky, prosil jsem celý kilový pytel, přidal olivový olej, osolil a do moučného důlku nalil půl litru vody s kvasnicemi. Jo a málem bych zapomněl na ten mega česnekový tunning. Shrnul bych všechny ty bláboly do velmi obsáhlé pětiřádkové studie níže:

1 kg hladké mouky

500 ml teplé vody

30 g kvasnic

60 ml olivového oleje

sůl

mouka a pár dalších věcí
mouka a pár dalších věcí

Kilo mouky plus další ingredience se těžko a pracně hnětou a protože jsem v tomto lenoch, zařadil jsem robotickou výpomoc na maximální druhou rychlost. Dále jsem raději nezvyšoval, neb by robot odkráčel kdoví kam. V ruce bude chtít těsto trochu dřiny a potu, v robotu můžeš držet ještě někoho dalšího v náruči a dívat se s ním, jak se těsto kroutí a natahuje. Divadlo hadr.

Když se mi těsto jevilo jako hladké a pružné zároveň, prohnětl jsem jej ještě v ruce. To, aby se pořádně natáhly vlákna lepku. A když říkám pořádně, tak pořádně. Je dobré hníst několik dalších minut, dokud nejsi s výsledkem spokojen(a).

A co teď? Přišel čas na odpočinek pro těsto, jelikož doteď udělalo se sebou spousty práce. Mohl jsem si v klidu udělat náplň do jakýchsi sendvičů, které z nakrájené focacci udělám. Když si chystáte doma chleba s něčím, každý si tam dá, co mu chutná nebo co má zrovna v ledničce. Za bílými dveřmi jsem našel žampiony a špenát. Do špajzu se šlo proto jen pro cibuli a česnek. Náplň jako víno. S trochou chilli chutnalo báječně.

voňavá placka
voňavá placka

Nažhavit troubu je základ pečení. Dneska na teplotu dvě stě stupňů. Žádné plné koule nebo pomaláč. Po půl hodině čekání na vykynutí těsta jsem jej rozdělil na dva kusy. Přeci péct kilový placatý chleba nebylo zapotřebí. Na plechy se naroloval namočený a olejem pocákaný pečící papír, čekající na tu nádheru nad sebou. S těstem není radno se moc mazat, tedy mazat olejem to ano, ale jednoduše jsem ho tam šoupl a prsty rozhňácal do plochy plechu. Nahoru ještě splašený výstřik oleje a šup do pece.

Po necelé půl hodině bylo hotovo. Vůně vysmahlého oliváče se linula kuchyní a zakousnutí vyvolalo pocit, že je člověk na jiném místě a kolem něj vřeští rackové a šumí moře.

tunning
tunning

Tunning receptu proběhl na grilovací pánvi, kde se podélně rozpůlené a oliváčem potřísněné části chleba opékaly do zlatavých pruhů podobné zebře. Sendvič byl zpečetěn nandáním špenátové směsi a kouzlo v ústech mohlo vypuknout naplno.

do food stylingu mám daleko
do food stylingu mám daleko

Dobrou chuť!

Leave a Reply